SLIDESHOW / ZAKYNTHOS

ΤΕΝΙΣ: ΤΟ ΣΜΗΝΟΣ ΜΕΛΙΣΣΩΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ!!! (ΒΙΝΤΕΟ -ΦΩΤΟ)

Το σμήνος μελισσών στο Alcaraz-Zverev σταμάτησε το τένις στο Indian Wells για δύο ώρες

Μια ξεχωριστή στιγμή στο τουρνουά masters του Indian Wells.

Ο αγώνας του Κάρλος Αλκαράζ με τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ διεκόπη για περίπου δύο ώρες λόγω σμήνος μελισσών.

Ο αγώνας των προημιτελικών κέρδισε τελικά ο Αλκαράζ με 6-3, 6-1.

Μετά από δεκαεννέα λεπτά, με το σκορ 1-1, ένα σμήνος μελισσών συγκεντρώθηκε πάνω από το πάρκο τένις στην Καλιφόρνια. Ο Ισπανός Αλκαράζ προσπάθησε να χτυπήσει τα ζώα μακριά του, αλλά δεν τα κατάφερε. Έπρεπε να διακοπεί ο αγώνας.

Σμήνος μελισσών καταστρέφει το Indian Wells, ο Alcaraz πρέπει να τρέξει έξω από την πίστα

Οι μέλισσες, που συγκεντρώθηκαν κοντά σε κάμερα, απομακρύνθηκαν τελικά με ηλεκτρική σκούπα. Ο αγώνας συνεχίστηκε μετά από 1 ώρα και 48 λεπτά. Η διακοπή δεν ενόχλησε τον Αλκαράζ, νούμερο δύο στον κόσμο. Προκρίθηκε πειστικά στα ημιτελικά.

«Αυτό ήταν χωρίς αμφιβολία το πιο τρελό ματς που έχω παίξει στην καριέρα μου», είπε ο Ισπανός. “Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν μόνο μερικές μέλισσες, αλλά όταν κοίταξα ψηλά στον ουρανό είδα χιλιάδες από αυτές. Ήταν παράξενο. Δεν πρόκειται να πω ψέματα: φοβάμαι λίγο τις μέλισσες.”

Για τον Alcaraz, οι Jannik Sinner και Tommy Paul είχαν ήδη προκριθεί στον ημιτελικό αγώνα. Έτσι, ένα ακόμη όνομα έπρεπε να προστεθεί σε αυτή τη λίστα. Αυτός ήταν ο Daniil Medvedev.

Ο Ρώσος πέρασε δύσκολα με τον Δανό Χόλγκερ Ρούν, αλλά τελικά κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλό του σε έναν αγώνα που κράτησε σχεδόν δύο ώρες: 7-5, 6-4.

Θα είναι ο πρώτος ημιτελικός του Μεντβέντεφ σε τουρνουά masters μετά τη Ρώμη τον περασμένο Μάιο.